Strona Główna  
O nas  
Prokuratura Okręgowa  
Prokuratury Rejonowe  
Komunikaty  
Rzecznik Prasowy  
Zamówienia Publiczne  
Bip  
Godziny Urzędowania  
Kontakt  
Zwrot kosztów podróży  
Rejestr zbiorów danych  


 
Sądy i Trybunały  
Prokuratury  
Adwokatura  
Organy Władzy Państwowej  
Elektroniczne Źródła Prawa  
Prawa i obowiązki obywatela  
Liga piłki nożnej  
Krajowa Rada Prokuratury  
UKE   

 

 

 

 

          2017-06-23
Oszustwa za pośrednictwem Internetu

Wydział II ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko 10 osobom, zarzucając im popełnienie przestępstw usiłowania oszustw, dokonania oszustw, nielegalnego podłączenia się do sieci i uzyskania dostępu do kont na portalach internetowych oraz oszustw komputerowych.

W marcu 2014r. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu została powiadomiona przez uprawnionego przedstawiciela Grupy Allegro Sp. z o.o. o podejrzeniu popełnienia przestępstw wyłudzenia towarów od użytkowników portalu, poprzez wprowadzenie w błąd co do tożsamości osoby zawiadamiającej towar oraz co do zamiaru zapłaty. W toku przeprowadzonego w tej sprawie śledztwa ustalono osoby, które przy pomocy portalu internetowego oraz sfałszowanych dokumentów potwierdzających dokonanie przelewów wyłudziły od innych użytkowników portalu różnego rodzaju towary z reguły w postaci sprzętu elektronicznego. Modus operandi sprawców polegał na przełamaniu zabezpieczeń serwisu internetowego i uzyskaniu dostępu do kont użytkowników. Po przejęciu kont, sprawcy dokonywali modyfikacji wpisując numery telefonów, które służyły do nawiązania kontaktów z pokrzywdzonymi. Następnie za pośrednictwem przejętych kont brali udział w licytacji i dokonywali zakupu towarów, przesyłając sprzedającym fałszywe potwierdzenia przelewów z banku. Kwoty dokonywanych zakupów wynosiły od 20 do kilku tysięcy zł. Towar trafiał do kupujących, a sprzedający w rzeczywistości nie otrzymywali zapłaty.

Akt oskarżenia skierowano przeciwko 10 osobom zarzucając im popełnienie w latach 2013 - 2014 ponad 100 przestępstw na szkodę 215 pokrzywdzonych. Wartość wyrządzonych szkód ustalono na rząd wielkości ponad 200 tys zł. Oskarżonym grożą kary pozbawienia wolności do 8 lat.

Z uwagi na przepisy o właściwości miejscowej sprawę skierowano do Sądu Rejonowego w Jaśle.

Rzecznik Prasowy

drukujCopyright (c) 2010 Prokuratura Okręgowa w Poznaniu