Strona Główna  
O nas  
Prokuratura Okręgowa  
Prokuratury Rejonowe  
Komunikaty  
Rzecznik Prasowy  
Zamówienia Publiczne  
Bip  
Godziny Urzędowania  
Kontakt  
Zwrot kosztów podróży  
Rejestr zbiorów danych  


 
Sądy i Trybunały  
Prokuratury  
Adwokatura  
Organy Władzy Państwowej  
Elektroniczne Źródła Prawa  
Prawa i obowiązki obywatela  
Liga piłki nożnej  
Krajowa Rada Prokuratury  
UKE   

 

 

 

 

          2017-04-03
Zarzuty dla prawników

Wydział II do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu nadzoruje postępowanie przeciwko adwokatom podejrzanym o popełnienie przestępstw oszustwa i prania brudnych pieniędzy.

W toku śledztwa ustalono, że prawnicy brali udział w czynnościach związanych ze sprzedażą nieruchomości położonej w okolicach miasta Poznania. Prawnicy wprowadzili w błąd pokrzywdzonego - właściciela nieruchomości - wskazując, że nabywca nie ma możliwości dokonania zakupu nieruchomości bezpośrednio od pokrzywdzonego i konieczne jest pośrednictwo w transakcji innej osoby prawnej. Tym pośrednikiem była spółka kontrolowana kapitałowo przez prawników. Pokrzywdzony wyraził zgodę na sprzedaż nieruchomości, za pośrednictwem spółki za kwotę ponad 5 mln zł. W rzeczywistości prawnicy sprzedali nieruchomość za kwotę ponad 6 mln zł (o czym nie poinformowali pokrzywdzonego) a nadto po otrzymaniu całej kwoty za sprzedaż nieruchomości, nie rozliczyli się z pokrzywdzonym, doprowadzając go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości ponad 3 mln zł. Ustalono również, że prawnicy podejmowali działania zmierzające do udaremnienia lub znacznego utrudnienia stwierdzenia pochodzenia i wykrycia pieniędzy uzyskanych w opisany wyżej przestępczy sposób.

Podejrzani Anna B. i Jakub B. przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia przestępstw oszustwa i tzw. prania brudnych pieniędzy. Wobec Anny B. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego w kwocie 65 tys zł. oraz zawieszenia w wykonywaniu zawodu adwokata. Natomiast wobec Jakuba B. na wniosek prokuratora sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 10.

Rzecznik Prasowy

drukujCopyright (c) 2010 Prokuratura Okręgowa w Poznaniu