Strona Główna  
O nas  
Prokuratura Okręgowa  
Prokuratury Rejonowe  
Komunikaty  
Rzecznik Prasowy  
Zamówienia Publiczne  
Bip  
Godziny Urzędowania  
Kontakt  
Zwrot kosztów podróży  
Rejestr zbiorów danych  


 
Sądy i Trybunały  
Prokuratury  
Adwokatura  
Organy Władzy Państwowej  
Elektroniczne Źródła Prawa  
Prawa i obowiązki obywatela  
Liga piłki nożnej  
Krajowa Rada Prokuratury  
UKE   

 

 

 

 

          2017-03-07
Zarzuty za skażenie wody pitnej we Wrześni

Prokuratura Rejonowa we Wrześni nadzoruje postępowanie w sprawie skażenia wody pitnej we Wrześni tj. sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia wielu osób.

W dniu 27 lutego 2017r. do Prokuratury Rejonowej we Wrześni wpłynęło zawiadomienie dotyczące zagrożenia epidemiologicznego w związku ze skażeniem wody pitnej w rejonie kilku ulic we Wrześni. Tego samego dnia wszczęto śledztwo, w toku którego ustalono, że w dniu 17 lutego 2017r. pracownik PWiK sp. z o.o. we Wrześni zostawił otwarty zawór z wodą technologiczną zawierającą bakterie, co spowodowało wtłoczenie tej wody do wodociągów z wodą pitną. Proces ten trwał do 20 lutego 2017r. Woda technologiczna była wykorzystywana w celu zmniejszenia kosztów związanych z funkcjonowaniem oczyszczalni ścieków, a instalacja związaną z jej wykorzystaniem miała zostać wykonana przez samych pracowników. O wtłoczeniu wody technologicznej do wodociągów prezes zarządu spółki PWiK oraz jej kierownik dowiedzieli się 21 lutego 2017r., a Sanepid został poinformowany o zdarzeniu dopiero 23 lutego 2017r.

W dniu 3 marca 2017r. prokurator przedstawił Zbigniewowi A. i Jarosławowi O. zarzuty popełnienia przestępstw sprowadzenia w zamiarze ewentualnym niebezpieczeństwa dla zdrowia wielu osób korzystających z wody pitnej, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego i nie poinformowanie, wbrew ciążącemu obowiązkowi, o skażeniu wody oraz nie podjęcie decyzji o wyłączeniu z eksploatacji skażonego odcinka sieci wodociągowej. Jeden z podejrzanych przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, drugi nie przyznał się i skorzystał z prawdo odmowy składania wyjaśnień.

Celem zapewnienia prawidłowego toku postępowania wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i dozorów policji.

Rzecznik Prasowy

drukujCopyright (c) 2010 Prokuratura Okręgowa w Poznaniu