Strona Główna  
O nas  
Prokuratura Okręgowa  
Prokuratury Rejonowe  
Komunikaty  
Rzecznik Prasowy  
Zamówienia Publiczne  
Bip  
Godziny Urzędowania  
Kontakt  
Zwrot kosztów podróży  
Rejestr zbiorów danych  


 
Sądy i Trybunały  
Prokuratury  
Adwokatura  
Organy Władzy Państwowej  
Elektroniczne Źródła Prawa  
Prawa i obowiązki obywatela  
Liga piłki nożnej  
Krajowa Rada Prokuratury  
UKE   

 

 

 

 

          2017-02-21
Akt oskarżenia przeciwko "fałszywemu profesorowi"

Prokuratura Rejonowa Poznań - Stare Miasto w Poznaniu zakończyła postępowanie przeciwko Januszowi K. podającemu się za pracownika naukowego poznańskiego Uniwersytetu i popełniającego przestępstwa przeciwko wolności seksualnej.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w wyniku zawiadomienia jednej z pokrzywdzonych, która wskazała, że w dniu 1 października 2015r. na terenie Uniwersytetu, mężczyzna podający się za profesora poprosił ją, aby udała się z nim do jednego z wolnych pomieszczeń na uczelni i wypełniła ankietę. W ten sposób mężczyzna wprowadził pokrzywdzoną w błąd co do celu swojego działania i pod pretekstem badań naukowych doprowadził pokrzywdzoną do poddania się czynności seksualnej.

W dniu 21 października 2015r. zatrzymano Janusza K. (lat70) podejrzanego o dokonanie wyżej opisanego czynu. W toku śledztwa, dysponując m.in. danymi osobowymi wynikającymi z "ankiet" zabezpieczonych u podejrzanego, przesłuchano 440 osób, które mogły być pokrzywdzonymi działaniem wyżej wymienionego. Materiał dowodowy zebrany ostatecznie w sprawie dał podstawy do przedstawienia Januszowi K. zarzutów popełnienia w okresie od października 2004r. do października 2015r. w Poznaniu 14 przestępstw : zgwałcenia, wymuszenia czynności seksualnej i usiłowania wymuszenia czynności seksualnej.

Janusz K. przesłuchany kilkakrotnie w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów.

Wobec oskarżonego jest stosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Oskarżonemu Januszowi K. grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

Rzecznik Prasowy

drukujCopyright (c) 2010 Prokuratura Okręgowa w Poznaniu