Strona Główna  
O nas  
Prokuratura Okręgowa  
Prokuratury Rejonowe  
Komunikaty  
Rzecznik Prasowy  
Zamówienia Publiczne  
Bip  
Godziny Urzędowania  
Kontakt  
Zwrot kosztów podróży  
Rejestr zbiorów danych  


 
Sądy i Trybunały  
Prokuratury  
Adwokatura  
Organy Władzy Państwowej  
Elektroniczne Źródła Prawa  
Prawa i obowiązki obywatela  
Liga piłki nożnej  
Krajowa Rada Prokuratury  
UKE   

 

 

 

 

          2016-12-15
Grupa przestępcza przemycająca narkotyki

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu nadzoruje postępowanie w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, w toku którego zatrzymano 21 osób podejrzanych.

Postępowanie dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, działającej od co najmniej 2012r. na terenie województwa wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, kujawsko - pomorskiego, lubuskiego i śląskiego oraz na terenie Republiki Federalnej Niemiec, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Królestwa Niderlandów, Republice Francji, Królestwa Hiszpanii, republice Argentyny oraz na terytorium zamorskim - wyspie Aruba. Członkowie grupy posiadali w stałej dyspozycji różne jednostki broni palnej. Celem grupy było popełnianie przestępstw ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tj. przemyt i wprowadzanie do obrotu środków odurzających i substancji psychotropowych w znacznych ilościach tj. kokaina, haszysz, amfetamina, marihuana, LDS oraz przemytu wyrobów akcyzowych w postaci papierosów bez akcyzy z terenu naszego kraju. Grupa zlecała, organizowała, finansowała i nadzorowała przewóz narkotyków, zapewniając również ochronę transportów. Środki finansowe uzyskane w wyniku popełnionych przestępstw lokowano np. w zakupach luksusowych samochodów, wcześniej maskując pochodzenie pieniędzy.

Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty popełnienia przestępstw kierowania i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej, prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych.

Prokurator, mając na uwadze potrzebę zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, skierował do Sądu wnioski o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 18 podejrzanych. Do czasu zamieszczenia niniejszej informacji Sąd zastosował areszt wobec 10 osób. Wobec pozostałych 3 osób podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Przestępstwa zarzucone podejrzanym są zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 15, a wartości uszczuplonych należności publiczno-prawnych wynoszą ok. 1 mld zł i nie poczyniono jeszcze ostatecznych ustaleń w tym zakresie.

Rzecznik Prasowy

drukujCopyright (c) 2010 Prokuratura Okręgowa w Poznaniu